11 aylık bebek gelişimi

Tatil365gun

11 aylık bebek gelişimi

11 aylık bebek neler yapabilir ?

* Yemek masasına oturduğunuz zaman az porsiyon yeni lezzetleri deneye bilirsiniz. Sizin kontrolünüzde beslenmesine müsade edin. Tek başına bardaktan 2-3 yudum su içebilir.

* Artık hareketlenmiştir duvara veya eşyalara tutunarak tek ayağın üzerinde durabilir, parmakların üzerinde yükselebilir hatta rahat bir şekilde yerde bulunan oyuncaklarını alarak doğrulabilir.

* Ayakta iken yere yumuşak bir şekilde yere oturabilirler.

* Oyun oynarken birbiri arasındaki farkı bilir. Küçük parçaları büyük parçaların içine yerleştirebilir.

* Kıyafetlerini çıkarırken montunu ve çoraplarını çıkarabilir. Tek başına ayakkabılarını çıkar hatta iplerini çözebilir.

* 11 aylık bebekler doğru ile yanlış arasında farkı öğrenir. Bu yüzden doğru yaptığını bildiği bir şey için karşısından tepki, alkış  bekler. Hata yaptığında ise saklanır.

* 11 aylık bebekler gelişmekte olan zekası sayesinde annenin onun için güvenli bir liman olduğunu  bilir. Bu yüzden bu aydaki bebekler annelerine daha da bağlıdırlar.

* Söylenen bir şeyi anlar fakat tam olarak konuşmadığı için söylediğiniz bir şeye hareketleri ile tepki verir. Mesela arabayla dolaşalım dediğiniz zaman hazırlanarak kapıya doğru yönelebilir.

* 11 aylık bebek yürümeye başlamıştır fakat yürümeyi tam olarak öğrenirken düşebilir. Ona kızmadan tekrar yürümesi için teşfik edin. Ayak kaslarının gelişmesi için çıplak ayak ile yürümesinde fayda vardır. Kullanacağınız ayakkabının yumuşak tabanlı ayağını sıkmamasına dikkat edin.

11 aylık bebek aşı takvimi 

Bu ay da bebeğinize yapılacak her hangi bir aşı bulunmuyor.